فروشگاه اینترنتی

دستور العمل اجرا پتینه ، بلکا ، فامالین بر روی انواع سطوح و یا زیرکار

دستور العمل اجرا پوشش های سلولزی پتینه ، بلکا ، فامالین

تاریخ:     نویسنده: افشار دکور    تعداد بازدید: 12279

هر سطوح و یا زیرکار دستورالعمل اجرایی و یا زیرسازی خود را دارد

سطوح مختلف به منظور اجراي بلکا ، پتینه ، فامالین  نياز به آماده سازي مقدماتي دارد.


1- سيمان نرمه : در صورت نداشتن لكه هاي نم و يا خاكه حاصل از قديمي بودن سيمان،بلکا بدون هرگونه آماده سازي، قابل اجراست.


2- سيمان زبره : درصورت داشتن خلل و فرج بيش از حد با برطرف نمودن آنها  و همچنين  شمشه گيري گوشه ها و لبه هاي درب ها و پنجره ها مي توان پوشش را اجرا نمود.                                                                                                             
در صورت داشتن سطوح بسيار ناهموار مي توان بلکا ، پتینه را در دو  لايه آستري و لايه  نهايي اجرا كرد.لازم به ذكر است كه براي اجراي لايه دوم ،لايه اول مي بايست كاملاﹰخشك شده باشد. در اين نوع زيركار ابتدا بايد نسبت  به  نداشتن خاكه ،  با  دست كشيدن  روي  سطوح  اطمينان حاصل كرد.   

3- كنيتكس : اين سطوح به دو دسته روغني و آبي تقسيم مي شود. اگر سطوح كنيتكس روغني سالم باشند اجرا مستقيماﹰ و بدون در نظرگرفتن زیرسازی امكان پذير است و چنانچه قديمي و داراي لكه هاي طبله شده باشد, مي بايست  نسبت  به  برطرف  نمودن  آنها  با كارتك و پركردن خلا ايجاد شده با بلکا و یا گچ قدام نمود.


در خصوص كنيتكس آبي مي بايست ابتدا سطوح ديوار كلاﹰ توسط كارتك تراشيده شده و بعد با جارو گرد و خاك حاصله كاملاﹰ برطرف شود و در مرحله بعد  با اجراي 2 یا 3 دست چسب رزین ، روغن الیف و یا رنگ روغنی مات  سطوح را آماده اجراي بلکا ، پتینه  نمود. اجرا برروي سطوح رولكس، مانند كنيتكس آبي است.


4- سطوح رنگی : اين سطوح به صورت سنتی ،رنگ روغن و يا رنگ پلاستيك است که به شرح زير جهت اجراي پوشش سلولزي بلکا پتینه آماده مي شود.

رنگ روغنی : اگر سطح دارای تَرَک و ريختگی و يا چربی (مخصوصا" در آشپزخانه) نباشد اجرای مستقيم امکان پذير است، ولی در صورت داشتن طبله و يا لکه، ابتدا بايد اين موارد  برطرف شود . برای پر کردن تَرَک های بزرگ بايد با پرايمر (روغن اليف بتونه درجه 1) لايه های عميق را عايق سازی و با پرکردن خلا با پوشش های آستری نسبت به اجرای نهايی اقدام نمود. در مورد چربی های ديوار آشپزخانه ابتدا بايد با آب داغ و کف، آنها  را شستشو داد، زيرا در صورت عدم شستشو مانع ايجاد چسبندگی کافی بين مواد و ديوار وباعث زرد شدن می شود.
 

رنگ پلاستيک : پوشش سلولزي بلکا ، پتینه به دليل آن كه پوششي با حلال پايه آب (Water Base) است، ضرورت دارد براي اجرا بر روي رنگهاي پلاستيك ابتدا سطح مربوطه با چسب رزین 2 یا 3 دست  پوشيده شود. در برخی مواقع مي توان بجاي چسب رزین، رنگ روغن رقيق شده را بدون توجه به اين که شُره نموده و يا رد قلم انداخته، مصرف نمود(زيرا به عنوان زيركار است و هيچ نمودي روي كار ندارد).

 

5- سطوح فلزی : چنانچه اين سطوح رنگ خورده و يا آبکاری شده باشد اجرا بلکا بلا مانع است و چنانچه پوشش رنگی نداشته باشد ابتدا مي بايست با يک لايه رنگ روغن و يا ضد زنگ آن را کاملا" پوشاند. همچنين بايد توجه داشت که سطوح فلزی، عاری از هر گونه آلودگي مانند روغن صنعتی يا گريس باشد، و در مناطق شرجي مانند استانهاي ساحلي حتي الامكان بر روي آهن سياه اجرا نشود ولي روي سطوح گالوانيزه، آلومينيومي در صورت تميز بودن محدوديتي براي اجرا وجود ندارد فقط بايد مواد را سفت تر آماده و اجرا نمود.

 

6- سطوح چوبی : سطوح چوبی بدون پوشش رنگی ابتدا بايد با رنگ روغن مات پوشيده شود. در مورد نئوپان فاقد رنگ نيز بايد ابتدا سطح با يك يا دو لايه (در صورت امکان رنگ مات)پوشيده و پس از خشک شدن مواد سلولزي پتینه یا بلکا را اجرا نمود. در مورد چوب و نئوپان بدون روكش، حتماﹰبايد دو بار رنگ روغن غليظ بدون اضافه نمودن مواد فرار مانند تينر، نفت و بنزين كه عمدتاﹰ براي رقيق كردن بكار مي رود، اجرا شود ، پس از آن پوشش سلولزي بلکا پتینه را اجرا نمود. اين امر به خصوص در مناطق ساحلي و رطوبتي مي بايست بيشتر مورد توجه قرار گيرد. در اين موارد لازم به ذکر است که مواد با آب کمتری آماده شود.
 

7- سطوح شيشه، سراميک، پلاستيک: اجراي مواد بر روي اين سطوح در صورتی که عاری از هرگونه دوده و يا چربی باشند بلا مانع است . در مورد سراميک چون ممکن است فضاهای بين سراميک ها بعد از اجرا از زير کار مشخص شود اجرای دو لايه الزامی است . لايه اول مي تواند آستری پتینه و لايه دوم مواد اصلی باشد.اگر مواد بلکا را کمی ضخیمتر اجرا کنید بند های سرامیک کمتر معلوم می شود


8- سطوح گچی و گچ و خاک : سطوح گچی جزو بهترين و آسانترين سطوح برای اجرای پوشش سلولزی بلکا ، پتینه می باشد. البته اگر سطوح با گچ كُشته كار شده باشد بايد قبل از اجراي مواد، با دستمال نمدار کاملا تمیز شود ودر صورت امکان گوشه های کار را باچسب رزین پوشش دهید 

 

چنانچه سطوح گچی دارای زردی و يا شوره باشند ابتدا می بايست با سمباده و يا با اسپری كردن محلول  سرکه نسبت به بر طرف نمودن لکه يا شوره اقدام شود.(سطوح خاکي نيزمي بايست ازحيث وجود مواد فوق کنترل گردد). جهت  اجراي پوشش سلولزي بر روي گچ و خاك، قبل از اجرا بايد از استادکار خواست که لبه ها و گوشه ها ی  پنجره ها و درب ها  را  شمشه گيری و تراز نمايد تا بدون هيچ پيش نياز ديگری مواد بلکا را روی آن اجرا نمود .


نکته قابل توجه: از آنجا كه چسب های کاغذ ديواری سبب سست و خاکه شدن ديوار مي شود  به صورت طبيعي اجرای پوشش سلولزی را دچار اشکال و ايراد می نمايد . بنابراين  چنانچه سطوحی قبلا" با کاغذ ديواری پوشانده شده و اکنون اجرای پوشش سلولزی مد نظر مي باشد ضروري است مراتب را به اجرا کار اطلاع داده تا نسبت به آماده سازي سطح اقدام نمايد.

 

مطالب مرتبط

گالری تصاویر

 پوشش سلولزی پتینه بلکا چیست؟

نکاتی مهم در مورد ویژگی و خواص پوشش سلولزی پتینه ، بلکا ، فامالین

کاتالوگ پوشش سلولزی پتینه ، بلکا ، فامالین

تاریخچه پوشش سلولزی پتینه ، بلکا ، فامالین

آموزش نصب و اجرای پوشش های سلولزی پتینه ، بلکا ، فامالین

آموزش نصب بر روی انواع سطوح